CTP: důležitý 
krok na cestě ke kvalitnímu tisku

Moderní ofset nabízený 
dnes v tiskárně LOGIK 
je o světelné roky vzdálen tradiční představě. Díky průběžným investicím do nových technologií dnes zákazníci 
profitují z rychlosti, kvality a v neposlední řadě i ekologie tisku. Jedním z prvků, které k tomu přispívají, je technologie CTP pro přípravu tiskových desek.

Ofsetová technologie pracuje na principu 
nanášení jednotlivých barev na papír, přičemž k vymezení, kam má být barva na papír nanesena, slouží tiskové desky. Takových desek potřebujete tolik, kolika barvami hodláte tisknout. V LOGIKu máme technologie pro tisk ze dvou, čtyř, pěti a šesti barev plus nanášení laku.
Obvyklá zakázka si tak vyžádá výrobu minimálně čtyř tiskových desek pro černou, modrou, purpurovou a žlutou, případně další pro přímé barvy. Starší postup přípravy desek, používaný ještě na přelomu tisíciletí, je známý jako osvit. Jednalo se o velmi zdlouhavou záležitost s velkým potenciálem k chybám.

Z počítače na desku

Řešením, které čas na přípravu tiskových desek velmi zkrátilo, byla technologie CTP, což je zkratka pro computer to plate. V krátkosti spočívá v tom, že se data ze souboru, který vytvoří grafik, pomocí specializovaného zařízení přesvítí rovnou na tiskovou desku, a odpadají tak nutné mezikroky. Zakázka je k tisku připravena mnohem rychleji než kdykoliv dříve.
K přenosu motivu na desky pro jednotlivé barvy se používá laseru. V zásadě existují dvě technologie – termální laser a fialový laser. Společnost LOGIK používá k osvitu desek první jmenovanou: PlateRite Ultima 24000 z produkce lídra v tomto segmentu, společnosti Fujifilm.
PlateRite Ultima 24000 umožňuje ve standardním provedení osvit desek ve velkém formátu až do rozměru 1 750 mm × 1 400 mm, stejně jako standardní osvit malých formátů od 650 mm × 550 mm (s tovární úpravou). 
PlateRite Ultima 24000 je třídou sama o sobě – jde o pravé multiformátové CTP zařízení.

Pokročilá hlava s 512 kanály

Pro vývoj revoluční multikanálové osvitové hlavy byla použita technologie GLVTM, díky které CTP dosahuje pozoruhodně vysokých rychlostí a vysoké kvality osvitu. Špičková osvitová hlava obsahuje 512 individuálních laserových zdrojů (verze S a Z, verze SX obsahuje jednu hlavu s 1 024 lasery, verze ZX obsahuje dvě hlavy po 1 024 laserech), které exponují desku v širokých pruzích a dávají tak zařízení PlateRite Ultima 24000 nesrovnatelně vyšší výkon bez újmy na kvalitě osvitu.

Automatické in-line děrování

S volitelným in-line děrováním jsou desky 
děrovány ještě před upevněním na buben. 
In-line děrování poskytuje vyšší přesnost registrace než manuální nebo off-line děrování a rovněž pomáhá eliminovat chyby obsluhy a urychluje dobu přípravy. K CTP lze instalovat až 10 děrovacích bloků, mezi kterými lze 
během osvitu volit podle rozměru desky a typu tiskového stroje.

Spolehlivé automatické zakládání desek

Automatizace je klíčovým prvkem v manipulaci s deskami velkých formátů. Při konstrukci PlateRite Ultima 2400 byl využit extrémně spolehlivý systém manipulace s deskou. Během transportu nepřijde citlivá vrstva desky do žádného kontaktu, čímž se eliminuje riziko jejího poškození. Volitelný automatický nakladač se čtyřmi kazetami umožňuje mít připraveno až 300 desek až ve čtyřech různých formátech.
Ochranný papír je automaticky odstraněn před naložením desky. Stroj PlateRite Ultima 24000 je také vybaven automatickým stolem pro nakládání desek po jednom kuse. Operátor jednoduše položí desku na stůl a zbytek celého procesu je již automatický. Desky jsou předány do procesoru přes volitelný můstek nebo volitelný vykládací stůl.

Vysoce produktivní duální osvit desek

PlateRite Ultima 24000 dokáže na bubnu 
osvítit dvě desky (až do rozměru 1 060 mm × 1 600 mm) současně. Úspora času na osvitu a manipulaci s deskou tak představuje výrazný nárůst produktivity.  Zdroj: Fujifilm Europe

Komentáře jsou uzavřené

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat