Poznáte, zda je kniha vázaná, nebo brožovaná?

Potisknout papír pomocí nejmodernějších tiskových strojů je pouze jeden z úkolů každé tiskárny. Neméně důležité je dát zákazníkům na výběr široké spektrum následného zpracování, protože bez něj je tiskovina „jen" potištěným papírem. Strojová vazba přitom nabízí doslova symfonii pokročilých technologií. V tomto článku vám představíme dva základní typy vazeb - V1 a V2. Každá z nich je vhodná na něco jiného a každá má samozřejmě své limity.

Vé-jednička

Pro měkkou V1 vazbu máme ve společnosti LOGIK k dispozici dvě kompletní automatické linky, a v tomto ohledu tak máme dostatečnou kapacitu pro jakékoliv náklady. Na linku v plném zápřahu je hezký pohled. Z jednotlivých věží se odebírají nakládané bloky listů a snášejí se do sebe, aby dojely do drátovačky, která je během zlomku vteřiny opatří skobkami. Ty sice vypadají jak z kancelářské sešívačky, ale vězte, že rychlost šití je v tomto případě mnohem, mnohem vyšší. Svěřit se technice je v tomto případě výrazně efektivnější než manuální šití.

V1 neboli sešitová vazba na skobičku je nejrozšířenějším druhem měkké vazby. Jednotlivé složky publikace, tedy listy, jsousneseny do sebe. K tomu slouží tzv. snášecí linka. Blok listů se vloží do jednou rýhované obálky z tužšího papíru (nebo podle zadání) a ve hřbetu se sešije skobkami. Ostatní tři strany jsou následně oříznuty a brožura je hotová. Ploché spony je možné alternativně nahradit sponami s oky, pokud je tiskovina určena ke vložení do šanonu. Vazba V1 má také svou normu, konkrétně ON 88 3750. Ta stanoví, že maximální dovolený rozsah pro měkkou vazbu V1 je nejvýše 60 listů (120 stran) u papíru gramáže max. 70 g/m2, u vyšších gramáží pak 44 listů (88 stran). Počet skobek na sešití se dle normy řídí formátem:

- do A6 1-2 skobky
- A6 až A5 2-3 skobky
- pro větší formáty 2-4 skobky.

Díky zkvalitnění dostupných materiálů a výrobních postupů již tyto hodnoty nejsou dogmatem a je možné je překročit.

Vé-dvojka

Na paperbackovou knižní vazbu V2 máme dokonce k dispozici jeden z nejrychlejších strojů, jaké jsou v České republice v provozu. Kapacita této linky je těžko představitelných 12 000 ks/h, tedy zhruba 3,5 publikace za vteřinu.

A jak V2 vypadá? Blok listů je poskládán ze složek nebo jednotlivých listů snesených za sebou. Ty jsou po jemném odfrézování slepeny ve hřbetě disperzním tavným nebo PUR lepidlem a vloženy nebo zavěšeny do měkké papírové obálky a následně oříznuty po třechstranách.

Použití lepené vazby V2 je ideální například pro vícelistové časopisy a katalogy, včetně luxusních. Za optimální objem se považuje rozsah od 88 vnitřních stran. Kromě tradiční V2 vazby existují i speciální typy, například opatřené tvrdým přebalem vazby (hardcover), V2 s klopou a další.

Skládání

Atraktivní firemní a další publikace je ale možné vytvářet i bez využití vazby. Odpověď má jméno skládání a spočívá - správně - ve skládání archu potištěného materiálu. Skládání (běžně nazývané falcování) následuje většinou jako první navazující knihařská operace po tisku. Na falcovačce pro formát B1 dokážeme podle plošné hmotností materiálu zpracovat při vstupní šíři až 820 mm až 14 lomů. Asi nejznámějším artiklem ze skládaného papíru jsou turistické a další mapy nejrůznějších formátů a účelů. Každý, kdo turistickou mapu někdy držel v ruce, ví, že složit ji zpět do kapesního formátu vyžaduje obvykle několik pokusů. A přitom je to zdánlivě tak jednoduché. Alespoň když to dělá skládací linka, kterých máme ve společností LOGIK hned osm. Ale mapa není jediným skládaným formátem. Variant existuje velká řada - například pro jídelní lístky, nejrůznější letáky, pozvánky, oznámení,... Na nejčastější způsoby skládání tiskovin se podívejte na obrázek.

Komentáře jsou uzavřené

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat