TISK – JAK TO VŠECHNO ZAČALO

historie, taháky

TISK – JAK TO VŠECHNO ZAČALO

Za počátek knihtisku se většinou považuje vynález Němce Johannese Gensfleische, řečeného Gutenberga, z 15. století. Ten měl mnoho přímých i nepřímých předchůdců, a to jak v Evropě, tak zejména v Asii, kde již o mnoho let dříve ryli staří tiskaři kresby do dřevěných nebo kamenných desek a s využitím barvy z nich potom získávali otisky.

Gutenbergův přínos spočívá zejména v tom, že některé z technik spojil a zdokonalil a vytvořil tak velmi funkční a relativně snadno použitelnou technologii. Oproti svým předchůdcům, kteří museli zdlouhavě připravovat celé tiskové desky (pro každý tisk znovu), nabídl řešení, které spočívalo v relativně rychlém sestavování jednotlivých znaků do tiskové formy, přičemž znaky bylo možné po tisku rozebrat a znovu použít. To celý tisk podstatně zefektivnilo a urychlilo.Tímto principem nevědomky navázal na tisk dokumentů z pohyblivých kovových písmen, které se v 11. století poprvé objevily v Koreji. Z tohoto důvodu se hovoří o tom, že Gutenberg vynalezl knihtisk „pro Evropu“.

Ruku v ruce s rozmachem knihtisku docházelo ke zdokonalování nanášení barvy na vyvýšené body tiskové formy a k lepšímu využívání tlaku, který je používán pro přenesení barvy z formy na papír. Barva se z počátku nanášela na desky tampony a až později s využitím válců. Tlak byl z počátku nahrazován klepáním kartáče na papír a až později začaly být využívány tiskové lisy, které významně urychlily a zjednodušily přenos podkladů z tiskové desky na papír.

Gutenberg byl původně brusičem drahokamů a zlatníkem. Pravděpodobně jeho zkušenosti s puncovními razidly ho přivedly k myšlence odlévání písmen z kovu. K tomuto účelu vyryl do kovu odlévací formy pro jednotlivé znaky a s jejich pomocí pak znaky odléval s využitím olova, snadněji tavitelného kovu. O nejstarší prvotisky je vedeno mnoho sporů, protože se často dochovaly pouze v torzech a jejich datování je velmi obtížné. Nejstarším datovaným tiskem Johannese Gutenberga je jednolistový kalendář „Almanach auf das Jahr 1448“. Gutenbergův vynález umožnil tisknout množství celých knih ve značných sériích (dříve byly tištěny pouze části knih). Vynález tisku pomocí pohyblivých liter způsobil v Evropě informační explozi.


Napište nám:

print@log.cz

Volejte nám:

+420 270 004 398


LOGIK oslavil 20 let

historie

LOGIK oslavil 20 let

Na trhu působíme v současné podobě od roku 1999. Disponujeme špičkovým vybavením v oblasti plochého…

více ›

SNADNÁ CESTA DO TISKÁRNY

historie

SNADNÁ CESTA DO TISKÁRNY

Pro usnadnění orientace našich klientů, kteří za námi jezdí do hlavního areálu firmy v ulici Pod…

více ›

AREÁL POD ŠANCEMI DOSTAL DRUHOU ŠANCI

historie

AREÁL POD ŠANCEMI DOSTAL DRUHOU ŠANCI

Společnost LOGIK se stala majitelem areálu v ulici Pod Šancemi v pražských Vysočanech v roce 2012.…

více ›

LOGIK, S.R.O.

Společnost LOGIK patří mezi největší tiskárenské komplexy na území České republiky s rozsáhlými možnostmi v oblasti publikací a vizuální komunikace. Mezi prvními tiskárnami v České republice jsme prokázali shodu zavedeného integrovaného systému s nově vydanými normami ČSN EN ISO 9001:2016 a ČSN EN ISO 14001:2016. Platnost těchto osvědčení se týká nejen obecných polygrafických procesů, ale i nákupu a prodeje, vývoje a konstrukce obalů a stojanů, kompletních grafických služeb, přípravy dat a kalibrace CTP. Zodpovědný přístup k životnímu prostředí dokládají certifikáty FSC a PEFC.

TOP